Նորություններ - Հայտարարություններ - Թարմացումներ
ԹԵԿՆԱԾՈՒԱԿԱՆ ԱՏԵՆԱԽՈՍՈՒԹՅՈւՆ, ՄԱՈՎՍԵՍՅԱՆ ՆԱՐԻՆԵ
2026 թ. փետրվարի 24-ին, ժամը 1400-ին, ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտում տեղի կունենա ինստիտուտում գործող ՀՀ ԲԿԳԿ -ի Հայոց պատմության 004 մասնագիտական խորհրդի նիստ:
ОՐԱԿԱՐԳ
ՆԱՐԻՆԵ ՄՈՎՍԵՍՅԱՆԻ «1920 Թ. ԹՈՒՐՔ-ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ԼՈՒՍԱԲԱՆՈՒՄԸ ՀՈՒՇԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՒՄ ԵՎ ՍՓՅՈՒՌՔԱՀԱՅ ՈՒ ԽՈՐՀՐԴԱՀԱՅ ՊԱՏՄԱԳԻՏՈՒԹՅԱՆ ԳՆԱՀԱՏՄԱՄԲ» ԹԵԿՆԱԾՈՒԱԿԱՆ ԱՏԵՆԱԽՈՍՈՒԹՅԱՆ ՀՐԱՊԱՐԱԿԱՅԻՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆ:
ԹԵԿՆԱԾՈՒԱԿԱՆ ԱՏԵՆԱԽՈՍՈՒԹՅՈւՆ, ՍԱՐԳՍՅԱՆ ՎԱՀԵ
ՎԱՀԵ ՍԱՐԳՍՅԱՆԻ «ՎԱՆԻ ԹԱԳԱՎՈՐՈւԹՅԱՆ ՊԱՏՄՈւԹՅԱՆ ՀԻՄՆԱՀԱՐՑԵՐԸ ԿԱՌԼ ՖՐԻԴՐԻԽ ԼԵՄԱՆ-ՀԱՈւՊՏԻ ԱՇԽԱՏՈւԹՅՈւՆՆԵՐՈւՄ (Ք.Ա. XIII VI ԴԴ.)» ԹԵԿՆԱԾՈՒԱԿԱՆ ԱՏԵՆԱԽՈՍՈՒԹՅԱՆ ՀՐԱՊԱՐԱԿԱՅԻՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆ:
ԹԵԿՆԱԾՈՒԱԿԱՆ ԱՏԵՆԱԽՈՍՈՒԹՅՈւՆ,ԱՍԱՏՐՅԱՆ ԱՐՄԵՆ
2026 թ. փետրվարի 20-ին, ժամը 1400-ին, ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտում տեղի կունենա ինստիտուտում գործող ՀՀ ԲԿԳԿ -ի Հայոց պատմության 004 մասնագիտական խորհրդի նիստ:
ԱՐՄԵՆ ԱՍԱՏՐՅԱՆԻ «ՀԱՅ ԱՌԱՔԵԼԱԿԱՆ ԵԿԵՂԵՑՈՒ ՎԻՐԱՀԱՅՈՑ ԹԵՄԸ ԽՈՐՀՐԴԱՅԻՆ ՏԱՐԻՆԵՐԻՆ (1921-1991 ԹԹ.)» ԹԵԿՆԱԾՈՒԱԿԱՆ ԱՏԵՆԱԽՈՍՈՒԹՅԱՆ ՀՐԱՊԱՐԱԿԱՅԻՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆ:
ԹԵԿՆԱԾՈՒԱԿԱՆ ԱՏԵՆԱԽՈՍՈՒԹՅՈւՆ, ՔՈՍՅԱՆ ԼԻԼԻԹ
2026 թ. փետրվարի 20-ին, ժամը 1300-ին, ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտում տեղի կունենա ինստիտուտում գործող ՀՀ ԲԿԳԿ -ի Հայոց պատմության 004 մասնագիտական խորհրդի նիստ:
ԼԻԼԻԹ ՔՈՍՅԱՆԻ «ԱՐԵՎՄՏԱՀԱՅ ԳԱՂԹԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ԱՐԵՎԵԼՅԱՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԵՎԱՆԴՐԿՈՎԿԱՍՈՒՄ 19-ՐԴ ԴԱՐԻ 90-ԱԿԱՆ ԹԹ․» ԹԵԿՆԱԾՈՒԱԿԱՆ ԱՏԵՆԱԽՈՍՈՒԹՅԱՆ ՀՐԱՊԱՐԱԿԱՅԻՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆ:
Հանրապետական գիտաժողով
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի «Արցախի պատմամշակութային ժառանգության եւ արդի քաղաքական զարգացումների» գիտական խմբի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ «Հայոց արևելից կողմաց նահանգների պատմության հիմնահարցեր» խորագրով հանրապետական գիտաժողովը, որը նվիրված էր պատմաբան, գրող և հասարակական-քաղաքական գործիչ Բագրատ Ուլուբաբյանի ծննդյան 100-ամյակին։
Միջազգային գիտաժողով Մոսկվայում
ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն, ակադեմիկոս Ա. Մելքոնյանը և ավագ գիտաշխատող Ռ. Ազիզբեկյանը ս.թ. նոյեմբերի 5-6-ին Մոսկվայում մասնակցեցին ՌԴ ԳԱ ընդհանուր պատմության ինստիտուտի, Ռուսաստանյան պատմական ընկերության, Ռուսաստանյան խաղաղության հիմնադրամի, ԱՊՀ մասնակից պետությունների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի, ԱՊՀ մասնակից պետությունների պատմաբանների և արխիվիստների միջազգային ասոցիացիայի (հանձնաժողովի) կողմից համատեղ կազմակերպված «Պատմական հիշողությունը ԱՊՀ տարածքում. ձևավորումն ու զարգացման միտումները» խորագրով միջազգային գիտաժողովին։